"Bütün büyük beyinler, hayat için aynı kanıya varmışlardır "DEĞMEZ""Nietzche

YAZILAR GENEL YAZILAR

Bir gün Değil, Hergün

Senenin sadece bir günü kadınları hatırlamak, hayatımızda büyük bir yere sahip olan kadınların ne kadar önemli ve değerli olduğu 8 Mart tarihinde herkesçe dillendirilir. Gelin birlikte geçmişe dönelim ve neden kutlandığını hatırlayalım.

Dünya Kadınlar Günü Neden 8 Mart'ta Kutlanıyor?

8 Mart 1857 tarihinde ABD'nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. 26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka'nın Kopenhag kendinde 2. Enternasyonal kadınlar toplantısında (Uluskararası Sosyalist Kadınlar Toplnatısı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart'ın Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanması önerisini getirdi ve öneri oy birliği ile kabul edildi.

Üzülerek söylemeliyimki dünyanın hiç bir yerinde kadına gereken değer ve önem verilmemektedir. Mustafa Kemal ATATÜRK ile beraber kadın haklarında büyük iyileşmeler sağlanmış olsa da eskinin izleri hala devam etmekte.

Birazda vicdanda akıldan bahsedersek, dünyadaki ve ülkemizdeki kadına şiddet oranı yükselmekte. O hayatını dolu dolu yaşayanlardan biri, gözleri ışık saçan; Özgecan...

Ben kadınım. Dolu dolu kadın. Kırgınım, kızgınım bu dünyaya, sokakta tek başına yürümeye korkuyorum. Ve bunun hesabını kimseden soramıyorum. Sözde özgürüm, özgürlük bu mudur? Sözde yaşıyorum, yaşamak bu mudur? Sözde eşitim, eşitlik bu mudur? Sokaklar olduğundan daha ıssız kadınlara. Karanlık olduğundan daha kara. Sesiizlik olduğundan daha da suskun. Yaşam olduğundan daha zor. İşte ben bunları yaşayan bir kadınım. Peki sen hiç kadın oldun mu? Sen hiç Özgecan oldun mu? Söz verdik Özgecanlar ölmesin diye, daha da bağlanıyoruz Cumhuriyet'e! Çünkü biliyoruz ki; Cumhuriyet Özgecan'ların teminatı, kadının teminatı.

Çünkü kadın; hayattır, hürriyettir, azim ve kararlılıktır, ve kadın Cumhuriyettir.

Ateş karşısında bozulmayan altın, altın karşısında bozulmayan kadın; kadınlar günümüz kutlu olsun.

 

Ey Kahraman Türk Kadını,

sen yerde sürünmeye değil,

omuzlar üzerinde

göklere yükselmeye layıksın

Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Emel Didem GÜNGÖR